Czy zawsze potrzebujesz pełnomocnika czy może wystarczy pomoc w napisaniu pisma?

Profesjonalny pełnomocnik będzie nieocenioną pomocą w sprawach, w których zapowiada się prawdziwa walka sądowa. Będzie tak np. w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie oraz w tych sprawach, gdzie o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi sąd rozstrzyga na podstawie opinii biegłych sądowych, a także w takich sytuacjach, gdzie musisz udowadniać bądź bronić się przed zarzutami o stosowanie przemocy albo walczysz o alimenty, a druga strona celowo zaniża dochody.

Są jednak sprawy, w których możesz poradzić sobie samodzielnie. Będą to przede wszystkim sytuacje, w których jest szansa na porozumienie.

Jednak i wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w przygotowaniu projektu porozumienia, ugody albo sporządzeniu odpowiedniego pisma procesowego. Nie zawsze wzór ściągnięty z Internetu okaże się bowiem wystarczający. Nawet jeśli wiesz, co dokładnie powinnaś/powinieneś w piśmie do sądu napisać, to musisz też wiedzieć, że postępowaniem sądowym żądzą określone reguły, a formalizm może skutecznie przeszkodzić Ci (albo przynajmniej znacznie opóźnić) osiągnięcie celu. Czasem możesz też nieświadomie przystać na niekorzystane dla Ciebie postanowienia.

Jak wygląda pomoc w przygotowaniu pisma procesowego?

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu pisma inicjującego postępowanie, to najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie i rozmowa podczas której dokładnie opiszesz swoją sytuację i potrzeby. Niezbędne dokumenty, które wspólnie ustalimy, możesz później przesłać mailem.

Natomiast jeśli to Ty zostałeś pozwany, wezwany w charakterze uczestnika postępowania, obwinionego lub oskarżonego bądź postanowiono Ci zarzuty albo wydano już jakieś niekorzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie, to koniecznie przynieś ze sobą wszystkie dokumenty, jakie otrzymałeś z sądu oraz wszelkie dowody, jakie wydają Ci się ważne dla przedstawienia Twojego stanowiska. Pamiętaj, że zazwyczaj masz ściśle określony czas na reakcję (7-14 dni od doręczenia korespondencji).

Oprócz sporządzenia pisma, otrzymasz również niezbędne wskazówki na temat jego egzemplarzy, załączników, opłat i dalszego postępowania.

Obserwuj mnie w mediach społecznościowych