Pisma procesowe

Jak wygląda pomoc w przygotowaniu pisma procesowego?

Jeśli potrzebujesz pomocy w napisaniu pisma inicjującego postępowanie, to najlepszym rozwiązaniem jest spotkanie i rozmowa podczas której dokładnie opiszesz swoją sytuację i potrzeby. Niezbędne dokumenty, które wspólnie ustalimy, możesz później przesłać mailem.

 

Natomiast jeśli to Ty zostałeś pozwany, wezwany w charakterze uczestnika postępowania, obwinionego lub oskarżonego bądź postanowiono Ci zarzuty albo wydano już jakieś niekorzystne dla Ciebie rozstrzygnięcie, to koniecznie przynieś ze sobą wszystkie dokumenty, jakie otrzymałeś z sądu oraz wszelkie dowody, jakie wydają Ci się ważne dla przedstawienia Twojego stanowiska. Pamiętaj, że zazwyczaj masz ściśle określony czas na reakcję (7-14 dni od doręczenia korespondencji).

Oprócz sporządzenia pisma, otrzymasz również niezbędne wskazówki na temat jego egzemplarzy, załączników, opłat i dalszego postępowania.

Czy zawsze potrzebujesz pełnomocnika czy może wystarczy pomoc w napisaniu pisma?

Profesjonalny pełnomocnik będzie nieocenioną pomocą w sprawach, w których zapowiada się prawdziwa walka sądowa. Będzie tak np. w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie oraz w tych sprawach, gdzie o władzy rodzicielskiej i kontaktach z dziećmi sąd rozstrzyga na podstawie opinii biegłych sądowych, a także w takich sytuacjach, gdzie musisz udowadniać bądź bronić się przed zarzutami o stosowanie przemocy albo walczysz o alimenty, a druga strona celowo zaniża dochody.

Są jednak sprawy, w których możesz poradzić sobie samodzielnie. Będą to przede wszystkim sytuacje, w których jest szansa na porozumienie.

Jednak i wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy w przygotowaniu projektu porozumienia, ugody albo sporządzeniu odpowiedniego pisma procesowego. Nie zawsze wzór ściągnięty z Internetu okaże się bowiem wystarczający. Nawet jeśli wiesz, co dokładnie powinnaś/powinieneś w piśmie do sądu napisać, to musisz też wiedzieć, że postępowaniem sądowym żądzą określone reguły, a formalizm może skutecznie przeszkodzić Ci (albo przynajmniej znacznie opóźnić) osiągnięcie celu. Czasem możesz też nieświadomie przystać na niekorzystane dla Ciebie postanowienia.

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, skontaktuj się ze mną telefonicznie lub wypełnij formularz kontaktowy. 

Obserwuj mnie w mediach społecznościowych