🎙Zapraszam na 3ci, zarazem ostatni, odcinek z cyklu podcastów „DZIECKO W CENTRUM ROZWODU”, pt. „Siła mediacji w sprawach dzieci”.

W dzisiejszym podcaście poznamy historię Asi, która jest godnym do naśladowania przykładem. Dla mnie jest 💪💪 „siłaczką”, która potrafiła postawić potrzeby swoich dzieci ponad własne uczucia i emocje, a dziś zbiera tego owoce. ❤️👩‍❤️‍💋‍👨

Oto matka trójki chłopaków, porzucona z dnia na dzień przez męża, została zmuszona do całkowitego przewartościowania swojego życia.  Jednakże odnalazła w sobie siłę, aby pokonać ogromny ból i żal do męża, a kiedy wyszła ze swojej jaskini, jak sama o sobie mówi,  przy rozstaniu skupiła  się w całości na potrzebach swoich synów. Przede wszystkim na tych, które były związane z zapewnieniem dzieciom poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji, ale również potrzeb dotyczących ich więzi i relacji z ojcem. Podczas długiej mediacji wypracowano sposób opieki nad synami, adekwatny do ich potrzeb, z otwarciem nawet na opiekę naprzemienną, do której Asia nie była przekonana, ale się na nią nie zamykała. Chodziło bowiem o potrzeby jej synów, a nie o najlepszy dla niej sposób opieki. Finalnie rodzicom udało się zawrzeć ugodę dotyczącą kluczowych kwestii. Po ugodzie rozwód został orzeczony na jednej rozprawie. Obecne relacje byłych małżonków można uznać za poprawne. Co równie ważne, dzięki obopólnej chęci polubownego zakończenia sprawy rozwodowej, dzieci dorastają w poczuciu bezpieczeństwa, mogąc liczyć na oboje rodziców i zachowując bardzo dobre i silne więzi z każdym z nich.

Tą historią chciałabym pożegnać cykl podcastów „Dziecko w centrum rozwodu”. Historia Asi to świetny przykład na koniec, który dowodzi, że ugoda, nawet rodząca się w bólach, ale dająca szansę na zachowanie resztek relacji, jest lepszym rozwiązaniem niż najlepszy wyrok. Jest to ponadto dobry przykład pokazujący, jak ważne jest ustalenie takiego sposobu opieki, który najbardziej odpowiada dzieciom, bowiem ich świat zawalił się już dostatecznie mocno.

_______________________________

Projekt realizowany jest pod patronatem Wielkopolskiej Sieci Organizacji Pozarządowych Działamy Razem,  w ramach mikrograntu otrzymanego w ramach projektu pn. „Poznańskie Centrum Dla Rodziny 2021, finansowanego ze środków Miasta Poznania.